Ingo Paulick

Ingo Paulick

Actors & Company Künstleragentur GmbH (Main agency)
Nils Bastecky
+43 1 4856151
office@actors.company.at
open agency on Filmmakers

About me

A GERMAN IN VIENNA

Ingo Paulick was born 1986 in Forst/Lausitz, a small town at the polish border.
He lives in Vienna, Austria since 2018.

After studying acting in Hamburg, he made guest appearances at various theatres in Germany and Austria and was a permanent member of the ensemble at the Kreuzgangspiele Feuchtwangen, the Hessisches Staatstheater Wiesbaden and the Landestheater Coburg.

Since 2019 he belongs to the permanent ensemble of Komödienspiele Porcia and plays regularly at the Rabenhoftheater in Vienna.

In addition, he has appeared in various film and television productions: among others in "Ich und die Anderen", "Ziemlich russische Freunde", "Tatort", "Notruf Hafenkante", "Händel - Der Film", various short films

In addition to various forms of stage combat, he is also interested in
Improvisational theatre and professional speaking.

Information

Acting age
30-42 years
Year of birth
1986 (37 years)
Place of birth
Forst (Lausitz)
Height (cm)
170
Weight (in kg)
74
Eye color
brown
Hair color
darkblond
Hair length
Medium
Place of residence
Vienna (AT)
Housing options
Bamberg (DE), Wiesbaden (DE), Cottbus (DE), Hamburg (DE), Klagenfurt (AT), Cologne (DE), Dresden (DE), Nuremberg (DE), Trier (DE), Leipzig (DE), Graz (AT), Berlin (DE), Innsbruck (AT), Salzburg (AT), Munich (DE), Stuttgart (DE), Senftenberg (DE), Forst (Lausitz) (DE), Coburg (DE), Feuchtwangen (DE)
Nationality
German
Languages
German(native-language)EnglishRussian
Dialects
Berlin German(native dialect)HamburgianSaxon
Instruments
Guitar
Sport
Fencing (stage)Saber fightingStage combatStick fightSwordplayAlpine skiingBowlingBoxingFencing (sports)FitnessHikingKart racingRowingStandup paddleboardingBilliardsClimbDancesportDartsHorse ridingJudoJuggleMountain bikeMountain hikingNordic walkingSquashSwimWrestlingVolleyball
Dance
ChoreographyConcert danceStandard
Profession
Facilitator, Actor, Speaker, Dubbing actor
Singing
ImprovisationOpera singingPop songsChansonChoirPopRock
Special skills
(cartoon) voice actingDog sportLifesavingStunt
Pitch
Baritone, Bass-baritone
Driver's licenses
B - Car

Credits

Primary professional training

2006 – 2009
Freie Schauspielschule Hamburg

Other professional training

Camera Acting Workshop bei Joe Berger
E-Casting Challenge bei Deborah Congia und Bernhard Klampfl
Castingseminar bei Nicole Schmied
Drehübung Wien: COACHING "Einführung & Drehvorbereitung" mit Susi Stach
Casting Workshop mit Eva Roth
Source Tuning bei Leila Müller (CARE 4 ACTORS)
DIY selfmarketing for performing artists bei Eva Math
E-Casting Experience Workshop bei Bernhard Klampfl
Source Tuning bei Leila Müller (CARE 4 ACTORS)
Camera Acting Workshop bei Matthias Beier
Source Tuning Workshop bei Jens Roth
Camera Acting Workshop bei Matthias Beier
Castingseminar bei Nicole Schmied
Schwertkampf Workshop bei Colin Richards

Awards

Best Horror/Thriller (Austria) für "SWEET SURVIVAL" beim Austrian Film Festival (Short film)
Nominierung: Medienpreis LEOPOLD - Gute Musik für Kinder (nominated)
Einladung zu den Bayerischen Theatertagen Hof 2017 mit dem Stück "FRAU MÜLLER MUSS WEG" (nominated)
Einladung zu den Bayerischen Theatertagen Regensburg 2016 mit dem Stück "WAS NÜTZT DIE LIEBE IN GEDANKEN" (nominated)
Einladung zu den Bayerischen Theatertagen Regensburg 2016 mit dem Stück "ANDORRA" (nominated)
1. Platz der Jugendjury bei den Bayerischen Theatertagen Bamberg 2015 für das Stück "FABIAN"

Film

SWEET SURVIVAL
Loner (SR) Katharina Gerlich Distribution: StrangeRivers Production
7. STUNDE (Kurzfilm)
Einsatzleitender Notarzt (SR) Albert Lich Distribution: TH Nürnberg
COCKROACH LOVE (Kurzfilm)
Chris (SR) Ani Novacovic Distribution: Filmakademie Wien
SANGRE DE TORO (Kurzfilm)
Kellner (SR) Shoshana Rae Stark Distribution: Filmakademie Wien
HELDENDATE (Kurzfilm)
Viktor (LR) Johannes Zenk Distribution: TH Nürnberg

Television

KAFKA
Versicherungsangestellter David Schalko Station: ARD, NDR, ORF Casting Director: Eva Roth
ICH UND DIE ANDEREN
Alter Freund David Schalko Station: SKY Casting Director: Eva Roth
ZIEMLICH RUSSISCHE FREUNDE
Zweiter Polizist Esther Gronenborn Station: ARD Casting Director: Nicole Schmied
NOTRUF HAFENKANTE - "Einmal Traumschiff"
Sicherheitsbeamter Oren Schmuckler Station: ZDF
TATORT - "Willkommen in Hamburg"
A. Femia / Rezeptionist Christian Alvart Station: ARD
HÄNDEL - Der film
Johann Mattheson Ralf Pleger Station: ARD, ZDF, u.a.

Theater

DER WELTUNTERGANG
Mars / Lautsprecher / Beamter / Papagei Markus Kupferblum Theater: Ensemble Porcia
WIE ES EUCH GEFÄLLT (Drama)
Touchstone Angelica Ladurner Theater: Ensemble Porcia
HÄNSEL & GRETEL
Jäger Jörg Roman Freigaßner-Hauser Theater: Rabenhoftheater Wien
THOR
Loki (LR) Roman Freigaßner-Hauser Theater: Rabenhof Theater Wien
DIE FLEDERMAUS
Frosch Rolando Villazón Theater: Deutsche Oper
DAS PERFEKTE GEHEIMNIS
Hugo (Einspringer) Dominik Paetzholdt Theater: Ensemble: Porcia
DER FLORENTINERHUT
Nonancourt Florian Eisner Theater: Ensemble: Porcia
TARTUFFE
Cleante Angelica Ladurner Theater: Ensemble: Porcia
DER GLÖCKNER VON NOTRE DAME
Quasimodo (LR) Anja Michaela Wohlfahrt Theater: Ensemble: Porcia
MEDEA
Kreon / u.a. Roman Freigaßner-Hauser Theater: Rabenhof Theater Wien
DER FLORENTINERHUT (Drama)
Nonancourt Florian Eisner Theater: Ensemble:Porcia
STERNENKÖPFE. SCHLAMMFÜßE.
Other roles Alexander Ourth Theater: Kulturlabor Trier
DIE KLUGE NÄRRIN
Duardo Angelica Ladurner Theater: Ensemble: Porcia
SCHON WIEDER SONNTAG
Peter Leila Müller Theater: Ensemble: Porcia
ROBIN HOOD, DAS FÜCHSLEIN
Bruder Tuck Anja Michaela Wohlfahrt Theater: Ensemble: Porcia
KÖNIG DROSSELBART
Maximilian / Minister X Roman Freigaßner-Hauser Theater: Rabenhof Theater Wien
ENTE, TOD UND TULPE (WA)
Tod (LR) Alexander Ourth Theater: TUFA Trier
PROMETHEUS
Prometheus (LR) Roman Freigaßner-Hauser Theater: Rabenhof Theater Wien
DER ZERRISSENE
Krautkopf Angelica Ladurner Theater: Ensemble: Porcia
HALBE HELDEN (UA)
Billy D. (LR) Oliver Wronka Theater: Salzburger Landestheater
ER IST WIEDER DA
Adolf Hitler (LR) Torsten Schilling Theater: Westbahntheater Innsbruck
VOMPERLOCH (UA)
Jan Thomas Krauß Theater: Tiroler Landestheater Innsbruck
JOULIUS
Joulius / Erzähler (LR) Hörschiff-Der KinderhörbuchVerlag Theater: EVN-Kindertheater-Tour
SCHMETTERLINGE SIND FREI
Don Baker (LR) Erich Martin Wolf Theater: Neue Tribüne Wien
WER HEIRATET SCHON FREIWILLIG
Tim Tomas Erich Martin Wolf Theater: Theater Center Forum
EINE WEIHNACHTSGESCHICHTE
Fred / Tim / u.a. Philipp Löhle Theater: Landestheater Coburg
A SPIDER MURPHY STORY (UA)
Wurschti Matthias Straub Theater: Landestheater Coburg
HERR BUFFO UND DER NOTENDIEB
Herr Buffo Ingo Paulick Theater: Landestheater Coburg
WALLENSTEIN (Trilogie)
Illo Torsten Schilling Theater: Landestheater Coburg
KATZELMACHER
Erich Thorsten Köhler Theater: Landestheater Coburg
JIHAD BABY! (UA)
Jona (LR) Maike Bouschen Theater: Landestheater Coburg
DIE SCHNEEKÖNIGIN
Kai / Prinz Mascha Pitz Theater: Landestheater Coburg
DIE SCHATZINSEL
Käpt´n Smollett / Black Dog Matthias Straub Theater: Landestheater Coburg
FRAU MÜLLER MUSS WEG
Wolf Heider Leila Müller Theater: Landestheater Coburg
TSCHICK
Tschick (LR) Frederik Leberle Theater: Landestheater Coburg
FRAU MÜLLER MUSS WEG
Wolf Heider (Übernahme) Chaterine Miville Theater: Stadttheater Gießen
DANTONS TOD
Camille Matthias Straub Theater: Landestheater Coburg
WAS NÜTZT DIE LIEBE IN GEDANKEN
Hans Johannes Zametzer Theater: Landestheater Coburg
ANDORRA
Der Soldat / Der Geselle Michael Götz Theater: Landestheater Coburg
NOCH´N GEDICHT
Willi Winzig (LR) Matthias Straub Theater: Landestheater Coburg
WIE IM HIMMEL
Arne Matthias Straub Theater: Landestheater Coburg
DER VORNAME
Vincent Larchet Leila Müller Theater: Landestheater Coburg
KLASSENKÄMPFE (UA)
Marcel Judith Kuhnert Theater: Landestheater Coburg
FABIAN
Fabian (LR) Torsten Schilling Theater: Landestheater Coburg
KING ARTHUR
Albanact Matthias Straub Theater: Landestheater Coburg
TOMBSTONE
Cody (Übernahme) Matthias Straub Theater: Landestheater Coburg
MENSCH.MACHT.MACBETH
Lennox / schwarzer Wunsch Isabel Osthues Theater: Hessisches Staatstheater Wiesbaden
1001 NACHT
Wesir / Teppichhändler Oliver Wronka Theater: Hessisches Staatstheater Wiesbaden
TOM SAWYER
Huckleberry Finn (LR) Michael Götz Theater: Hessisches Staatstheater Wiesbaden
RICO, OSCAR UND DIE TIEFERSCHATTEN
Herr Fitzke (Übernahme) Oliver Wronka Theater: Hessisches Staatstheater Wiesbaden
BIEDERMANN UND DIE BRANDSTIFTER
Josef Schmitz Alexander Ourth Theater: Kulturlabor Trier
RENNSCHWEIN RUDI RÜSSEL
Rudi Rüssel (LR) Ullrich Meyer-Horsch Theater: Kreuzgangspiele
MIO, MEIN MIO
Benka / Jum-Jum Alexander Ourth Theater: Kulturlabor Trier
ENTE, TOD UND TULPE
Tod Alexander Ourth / Elke Reiter Theater: Kulturlabor Trier
DER RICHTER MUSS BRENNEN
Zandt von Merl Judith Kriebel Theater: Friedrich Spee Chor
DER NAME DER ROSE
Benno von Uppsala Johannes Kaetzler Theater: Kreuzgangspiele
NORWAY.TODAY
August (LR) Alexander Ourth Theater: Kulturlabor Trier
DER TUNNEL
Kai Nübel Florian Burg Theater: Stadttheater Trier
EFFI BRIEST
Major Crampas Alexander Ourth Theater: Kulturlabor Trier
DAS VERSPRECHEN
Henzi Alexander Ourth Theater: Kulturlabor Trier
VIEL LÄRM UM NICHTS
Balthasar (Übernahme) Hanfried Schüttler Theater: Kreuzgangspiele
MY FAIR LADY
Harry Johannes Kaetzler Theater: Kreuzgangspiele
PIPPI FEIERT GEBURTSTAG
Tommy Dagmar Leding Theater: Kreuzgangspiele
DIE DREI MUSKETIERE
1. Offizier / u.a. Johannes Kaetzler Theater: Kreuzgangspiele
MEIN FREUND WICKIE
Tjure / Hjalte Achim Conrad Theater: Kreuzgangspiele
MEIN FREUND WICKIE
Tjure Dagmar Leding Theater: Fliegende Bauten Hamburg / anschl. Tournee
DER GLÖCKNER VON NOTRÉ DAME
1. Wache / u.a. Johannes Kaetzler Theater: Kreuzgangspiele
NEUES VOM RÄUBER HOTZENPLOTZ
Kasperl (LR) Dagmar Leding Theater: Kreuzgangspiele
GAME OVER (UA)
Alex Branco Simic / Kristin Anderegg Theater: Theater in der Basilika Hamburg
ANTIGONE
Chor Albert Lang Theater: Ernst Deutsch Theater Hamburg
HEIMWEH NACH ST. PAULI
Fiete / Christian (Übernahme) Ullrich Schröder Theater: Hamburger Engelsaal
MASKE IN BLAU
Martinez / Kellner Ullrich Schröder Theater: Hamburger Engelsaal
DER ROSENKAVALIER
Leopold Marco Arturo Marelli Theater: Hamburger Staatsoper

Audio

Roland Fister: ALICE IM WUNDERLAND
Erzähler/Sprecher Roland Fister

Other

WIE ES EUCH GEFÄLLT (Drama)
Kampfchoreograf / Fight Captain
Der Glöckner von Notre Dame (Drama)
Kampfchoreograf / Fight Captain
Robin Hood, das schlaue Füchslein (Drama)
Fight Captain
Die kluge Närrin (Drama)
Fight Captain
Herr Buffo und der Notendieb (Drama)
Ingo Paulick
Die Schatzinsel
Fight Captain
Improgruppe-Coburg
Theater Sport Trier
Die drei Musketiere
Kampfchoreografie-Assistent / Fight Captain

Internet

MacSchneider: Miteinander stark in gemeinsamen Teams
Jürgen Fischer Mario Kainer Producer: Johannes Schneider

Commercial

AUDIBENE / TP9200
Schwiegersohn (SR) Claas Ortmann Producer: Tony Petersen Film GmbH Casting Director: Stephanie Kern
Bundesverband Kalksandstein e.V. - Bauen mit Kalksandstein (Commercial)
Sommelier Jonas Baumann Producer: FilmCrew Media GmbH